کاربرد فناوری نانو و تاثیر آن در کاهش آلودگی هوا

امروزه یکی از بزرگ ترین مشکلات زندگی صنعتی و شهری افزایش آلاینده ها و آلودگی هواست. در بسیاری مواقع با پیشرف دستاوردهای جدید بشر علی رغم اینکه بخشی از زندگی انسان تحت اثرات مثبت قرار می گیرد اما نمی توان صدمه ی آن به طبیعت را انکار کرد.

انتشار گازهای خطرناک یکی از موارد است. در این رابطه کنترل و پایش میزان آلودگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در این بین فناوری نانو با پیشرفت های روز افزون خود همراه در تلاش است تا زندگی بهتر و سالم تری را برای ما رقم بزند.

اما کاربرد فناوری نانو در کاهش آلودگی هوا چیست؟

در سال های اخیر پیشرفت های بسیاری در زمینه ی کنترل آلودگی هوا انجام گرفته است که یکی از مهم ترین آن ها استفاده از نانو حسگرهاست.

نانو حسگرها و کنترل آلودگی هوا

نانو حسگرها با استفاده از یک تکنولوژی مدرن قادر به قادر به شناسایی محرک های فیزیکی و پاسخ به آن ها در مقیاس نانو متر هستند.

حسگرهای نانوتیوب تک لایه ای قادر به شناسایی مولکول های گازی خطرناک و جذب آن ها هستند.

مزیت این نانو حسگر ها نسبت به هشدار دهنده های صنعتی این است سریعا موفق به شناسایی گازهای نشتی می شود.

عملکرد نانو در کاهش آلودگی هوا

یکی از راهکارهای کنترل میزان آلودگی هوا پایش مستمر آن است، استفاده از نانو حسگرهایی که تا ساعت ها در هوا باقی می مانند سبب می شود تا این ذرات اطلاعات جمع آوری شده در خود را با سرعت بالایی به پایگاه داده ارسال کنند.

عملکرد نانو حسگرها در جلوگیری از انتشار گازهای سمی

همانطور که گفته شد انتشار گازهای سمی یکی از خطراتی که زندگی مدرن و امروزی را تهدید کرده و می تواند خطرات جبران ناپذیری برای سلامت انسان داشته باشد اما نانتیوب های تک لایه ای با ضخامت حدودا یک نانومتر قادر به تشخیص و جذب این گازهای خطرناک هستند.

به طور کلی انتظار می رود تا با پیش رفت تکنولوژی نانو و کاربرد آن در زندگی و سلامت انسان از این تکنولوژی حمایت همه جانبه و قوی تری صورت بگیرد تا در آینده بتوانیم شاهد اثرات هر چه بیشتر آن بوده و به محیط زیست و سلامت مردم کمک کنیم.

شما می توانید مطلب نانو و محیط زیست ما را نیز مطالعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.