نقش نانو در سلامت و بهداشت فردی و عمومی چیست؟

در مطالب قبلی در رابطه با کاربرد نانو در زندگی روزمره صحبت کردیم و همانطور که متوجه شدید نقش این تکنولوژی در عرصه های مختلف پزشکی، صنعت و روزمره هر روز در حال افزایش است.

شاید یکی از اولین مسائلی که با شنیدن نام “نانو” به ذهنمان خطور کند تاثیر آن در نظافت و پاکیزگی باشد. از جوراب های نانو که به خودی خود باعث افزایش سطح بهداشت فردی می شوند تا پارچه های نانو و …

در این مطلب قصد داریم تا نگاهی به کاربردهای تکنولوژی نانو در زمینه ی بهداشت داشته باشیم.


برخی محصولات بهداشتی نانو عبارتند از:

شامپو فرش های نانو

ماهیت و بافت فرش ها، موکت ها و … به گونه ای است که محل مناسبی برای رشد انواع میکروب ها و بیماری ها است این مساله از آنجایی که ممکن است باعث بروز انواع و اقسام حساسیت ها شود به طور خاص در رابطه با کودکان از اهمیت بیشتری برخوردار است.

همچنین وجود آلودگی ها در لابلای بافت فرش می تواند باعث سرعت گرفتن پوسیدگی آن شود.

شامپو فرش های نانو علاوه بر خاصیت پاک کنندگی و تمیزی فوق العاده می تواند فرش را تا مدت زیادی به صورت ضدعفونی شده نگه داشته و از رشد میکروب ها و قارچ ها جلوگیری کند.


دستمال های نانو

دستمال نانو یکی از پرکاربردترین وسایل نظافتی در حوزه ی نانو می باشد،از آنجایی که تحقیقات نشان می دهد این محصول می تواند تا 99% از عوامل بیماری زا را از بین ببرد می توان از آن برای نظافت آشپزخانه، سرویس های بهداشتی و … استفاده کرد.

تنها کافیست این دستمال ها را کمی نمدار کنید و بر روی سطح مورد نظر بکشید.

همچنین می توانید برای از بین بردن ویروس کرونا نیز از آن استفاده کنید، پس از چند دقیقه ویروس غیرفعال خواهد شد.

با یک روش جدید و بی دردسر برای ضدعفونی کردن خریدها آشنا شوید.


مسواک نانو

مسواک های نانو این قابلیت را دارند که بدون نیاز به خمیردندان می توانید از آن ها استفاده کنید. یون هایی که بر روی برس این مسواک ها وجود دارند به دندان ها انتقال پیدا کرده و لایه ای محافظ را بر روی دندان تشکیل می دهند.

نکته ای که در رابطه با این مسواک ها وجود دارد این است که هر ماه باید آن ها را تعویض کنید.


شوینده ها و پاک کننده های نانو

در چند سال اخیر استفاده از شوینده های نانو خصوصا برای تمیز کردن گاز رواج بیشتری پیدا کرده است، این شوینده ها با قدرت بالایی که دارند توانسته اند به سرعت جای خود را در بین محصولات نظافتی باز کنند.

موارد گفته شده تنها بخش محدودی از کاربردهای نانو در بهداشت محیط می باشد که با روند کنونی پیش بینی می شود در سال های آتی شاهد استفاده ی هرچه بیشتر از این محصولات باشیم. آنچه اهمیت دارد این است که بسیاری از این محصولات می توانند جایگزین استفاده از مواد شوینده باشند که این مساله خود تاثیر به سزایی در حفظ محیط زیست دارد.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.