پیش از این در مطلب نانو چیست به طور کامل در رابطه با مفهوم نانو توضیح داده ایم اما در این مطلب قصد داریم تا شما را با 20 دانستنی جالب درباره نانو آشنا کنیم:

20 دانستنی درباره نانو

1-کلمه نانو از کلمه یونانی “Nanos” به معنی کوتوله گرفته شده است. این پیشوندی است که برای توصیف “یک میلیاردم” هر چیز استفاده می شود.
نانومتر (nm) یک میلیاردم متر یا یک میلیونم میلی متر است.

2-شعاع 1 نانومتر حدود 8 برابر یک اتم و 100 برابر کوچکتر از سلول باکتری است. در این مقیاس ماده واکنش متفاوتی نشان می دهد، به عنوان مثال ممکن است نقطه ذوب یک ماده تغییر کند یا واکنش پذیرتر شود.

3-قطر موی انسان 80000 نانومتر است.

4-علوم نانو در مقیاسی 1000 برابر کوچکتر از هر چیزی که با میکروسکوپ نوری دیده می شود کار می کند.

5-ما در حال حاضر توسط میلیاردها ذره نانو مانند نمک دریا، باد و مواد شیمیایی تولید شده توسط پلانکتون های اقیانوسی احاطه شده ایم.

با کاربرد نانو در زندگی روزمره آشنا شوید.

6-شکل جدیدی از کربن با ساختار نانوی استوانه ای (نانولوله) در سال 1991 کشف شد.

7-نانو لوله ها دارای خواص جدیدی از جمله مقاومت فوق العاده و خصوصیات الکتریکی منحصر به فرد هستند.

8-این خصوصیات مکانیکی و الکتریکی باعث می شود که نانو لوله ها در بسیاری از کاربردها از لوازم الکترونیکی گرفته تا وسایل روزمره مانند لباس و وسایل ورزشی به طور بالقوه مفید باشند.

9-کشف شکل دیگری از کربن در مقیاس نانو، C60، بنام باکی بال جایزه نوبل شیمی سال 1996 را به رابرت کرل، سر هارولد کرووتو و ریچارد اسمالی اختصاص داد. این کشف بزرگ تحقیق در مورد سایر مواد در مقیاس نانو را آغاز کرد.

10-فناوری نانو در حال حاضر به صورت تجاری در تلفن های همراه، دیسک های رایانه تا کرم های ضد آفتاب و مواد آرایشی کاربرد دارد.

11-از نانو روم ها برای انتقال مواد فعال مانند ویتامین E خالص از طریق پوست استفاده می شود

12-علوم نانو تنها منحصر به یک علم نیست در واقع پلتفرمی است که شامل زیست شناسی، شیمی، فیزیک، علم مواد و مهندسی است.

13-فناوری نانو برای اولین بار در سال 1959 توسط فیزیکدان برنده جایزه نوبل، ریچارد فاینمن معرفی شد. وی پیشنهاد کرد از روبات هایی با اندازه معمولی برای ساخت ماکت های کوچکتر از خود استفاده کند و سپس از مجموعه جدید برای تولید یک مجموعه حتی کوچکتر و غیره تا رسیدن به مقیاس مولکولی.

14-فناوری نانو می تواند انقلابی در زندگی ما طی 20 سال آینده ایجاد کند. زمینه های خاص شامل شناسایی و معالجه بیماری، کشف دارو، منابع انرژی تجدیدپذیر سازگار با محیط زیست و ارتباطات سیار با سرعت بسیار بالا است.

وضعیت صادرات محصولات نانو در ایران

15-فناوری نانو چند رشته ای است. دانشمندان مواد ، مهندسان مکانیک و الکترونیک و محققان پزشکی در حال همکاری با زیست شناسان، فیزیکدانان و شیمی دانان هستند. تحقیقات در مقیاس نانو با توجه به نیاز به جمع آوری دانش در مورد ابزارها و فنون و به اشتراک گذاشتن تخصص یکپارچه می شود.

16-فناوری نانو در حال حاضر بر روی غذاهای جدید، تجهیزات پزشکی، پوشش های شیمیایی، کیت های آزمایش، سنسور سیستم های امنیتی ، واحدهای تصفیه آب، نمایشگرهای بازی های رایانه ای دستی و صفحه های سینما با وضوح بالا تأثیر دارد.

17-فناوری نانو تحولات جدیدی را در زمینه الکترونیک، پزشکی، بهداشت و درمان و بسیاری از محصولات مصرفی فراهم می کند.

18-فناوری نانو از بسیاری جهات زندگی ما را تغییر خواهد داد. توسعه و توجه مسئولین به این مساله بسیار مهم بوده و همچنین نگرانی های شهروندان را برطرف کند.

19-در سطح نانو اختلاف بین رشته های علمی کم رنگ می شود. فناوری نانو به رویکردهای جدیدی نیاز دارد که مرزهای سنتی بین فیزیک، شیمی، زیست شناسی و مهندسی را پشت سر بگذارد.

20-چالش فناوری نانو تولید مواد جدید مفید با خصوصیات سفارشی است.شما می توانید با مطالعه ی بخش های مختلف وبلاگ اطلاعات مفیدی درباره ی نانو و اخبار مرتبط با آن بدست آورید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *