شوینده ها و عوارض مخرب آن بر محیط زیست

دغدغه ی بسیاری از فعالان محیط زیست این روزها مصرف بیش از اندازه و مضرات مواد شوینده برای محیط زیست است. این مواد در عین حال که باعث راحتی هر چه بیشتر سبک زندگی ما شده اند اما می توانند تاثیرات منفی زیادی بر محیط زیست داشته باشند.

ورود شوینده ها به فاضلاب از نظر تجزیه ناپذیری گروه سخت شوینده ها و ایجاد کف و … سبب آلودگی منابع آبی و محیط زیست می شوند و مدت هاست که مواد شوینده به دلیل ایجاد آلودگی در آب توجه مسئولان حوزه ی محیط زیست را به خود جلب کرده اند.

از تاثیرات مخرب شوینده ها بر محیط زیست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تخریب اکو سیستم
  • وارد شدن سموم به آب ها و تاثیر آن بر موجودات زنده
  • ایجاد واکنش فیزیولوژیکی در مصرف آب های آلوده
  • تجزیه ناپذیری گروه سخت شوینده ها
  • ایجاد کف بر روی آب های سطحی
  • عوض شدن بو و طعم آب
  • ایجاد شرایط مساعد برای رشد میکروب ها و ایجاد بیماری

پیشینه ی استفاده از شوینده های شیمیایی یا همان دترجنت ها به اوایل قرن 19 میلادی برمی گردد زمانی که به دلیل رشد جمعیت استفاده از شوینده های طبیعی پاسخگوی نیاز مردم نبود.

ماهیان و آبزیان بخش عظیمی از موجودات در معرض آسیب مواد شوینده را تشکیل می دهند، شوینده ها باعث کاهش اکسیژن گیری آب، ایجاد سموم و در نتیجه آسیب به این جانداران خواهد شد.

از آن جایی که فسفات موجود در ترکیبات شوینده ها باعث پدیده ی مغذی شدن و مشکلات زیست محیطی می شوند در اوایل دهه ی 1970 میلادی مواد جایگزینی معرفی شدند که نه تنها مفید نبودند بلکه باعث آلودگی و مسمومیت شدند.

اما راهکار چیست؟

به منظور رفع این معضل و کاهش اثرات مخرب شوینده ها دو راهکار برای ترکیبات موجود در دترجنت ها پیشنهاد می شود:

  • تغییر فرمولاسیون مواد شوینده و محدود کردن استفاده از فسفات و حذف کامل فسفات و جانشین کردن مواد دیگری از جمله زئولیت
  • استفاده از مواد طبیعی در شوینده ها

اما به عنوان یک راهکار سوم استفاده از محصولات نانو در بسیاری از موارد می توان جایگزین مناسبی به جای استفاده از مواد شوینده باشد. روزانه مقادیر زیادی مواد شوینده برای تمیز کردن منزل و آشپزخانه، سرویس های بهداشتی و حمام و … استفاده می شود که محصولات نانو در این زمینه می توانند جایگزین مناسبی باشند.

این محصولات با بهره گیری از یک تکنولوژی منحصر به فرد و تنها با چند قطره آب بدون نیاز به مواد شوینده می توانند بهتر از هر ماده ی دیگری خاصیت ضدعفونی کنندگی داشته باشند.

علاوه بر این در روزهایی که همگی در حال مبارزه با ویروس کرونا هستیم استفاده از مواد شوینده افزایش چشم گیری پیدا کرده است، خبر خوب اینکه دستمال های نانو حتی قادر به از بین بردن ویروس کرونا نیز می باشند.

جایگزین کردن این دستمال ها به جای محصولات شیمیایی می تواند سهمی قابل توجه در راستای حفاظت از محیط زیست و کاهش اثرات مخرب شوینده ها داشته باشد.

مطلب پیشنهادی: نانو و محیط زیست ما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *