ایجاد طرح روی موکت و روسری با نانو جوهرهای ایرانی

گروهی از محققان یکی از شرکت‌های فناور جوهرهای نانویی را تولید کردند که در حال حاضر از این محصول برای ایجاد طرح‌ روی موکت‌های دو شرکت استفاده می‌شود و به گفته آنها این شرکت در حال مذاکره برای کاربردی شدن این نانو جوهرها در چاپ طرح روی روسری هستند.

سید محمد موسوی‌فرد، عضو هیئت‌مدیره یکی از شرکت‌های فناور از تولید صنعتی جوهر تصعیدی چاپگر جوهرافشان حاوی ذرات نانومتری و کاربردی شدن این محصول در صنعت نساجی داخل کشور خبر داد و گفت: این محصول در حال حاضر با ظرفیت 80 کیلوگرم در ماه تولیدشده و به فروش می‌رسد، ولی با ماشین‌آلاتی که خریداری شده و تا دو ماه آینده وارد کارخانه می‌شود، ظرفیت تولید ما دو برابر خواهد شد.

پیشنهاد می کنیم مقاله ی نانو چیست و چه کاربردی دارد را نیز مطالعه کنید.

وی اضافه کرد: این جوهر از دو بخش اصلی حلال و ماده رنگ‌زا تشکیل شده است که حلال آن آب بوده که این موضوع موجب شده تا این رنگ زیست‌سازگار باشد و ماهیت نانویی این محصول نیز در بخش مواد رنگ‌زا است. این نانوجوهر در چاپگرها و پلاترهای بزرگ صنعتی نیز قابل‌استفاده بوده و عملکرد آن به گونه‌ای است که می‌توان این جوهر را روی کاغذ و همچنین به صورت مستقیم روی محصول موردنظر چاپ کرد.

موسوی‌فرد با بیان اینکه نانوجوهر تصعیدی در حوزه‌های مختلف کاربرد دارد، اظهار کرد: در حال حاضر روی صنعت منسوجات متمرکز شده‌ایم و این نانوجوهرها به دو شرکت تولیدکننده موکت عرضه شده و این دو شرکت از نانوجوهرهای تولیدی این شرکت در تولید موکت استفاده می‌کنند. از آنجایی که این نانوجوهرها داخل بافت موکت نفوذ می‌کنند، طرح‌های ایجاد شده با این نانوجوهرها دوام بسیار زیادی داشته و تا سالیان طولانی طرح روی موکت باقی می‌ماند.

با کاربرد نانو در  نساجی آشنا شوید.

به گفته وی جوهرهای معمولی روی سطح موکت قرار می‌گیرند که به مرور از سطح جدا شده و طرح از روی موکت پاک می‌شود.

این محقق حوزه نانو اظهار کرد: با چند شرکت تولیدکننده دیگر موکت نیز در حال مذاکره هستیم تا از این جوهرها در محصولات آنها نیز استفاده شود. همچنین چند شرکت تولید کننده روسری نیز به دنبال استفاده از این نانوجوهرها هستند که در فاز مذاکره با آنها قرار داریم و امیدواریم به زودی با این شرکت‌ها به توافق برسیم.

به نقل از ستاد نانو، عضو هیئت‌مدیره این شرکت فناور درباره بازار صادراتی این نانوجوهرها ‌گفت: فعلا نیاز زیادی در بازار داخل وجود دارد و به دنبال تامین آن هستیم. به محض افزایش ظرفیت تولید می‌توانیم وارد بازار صادراتی نیز شویم. از آنجایی که کیفیت محصولات ما از نانوجوهرهای چینی بسیار بهتر است و در منطقه نیز تولیدکننده‌ای برای این نانوجوهرها نداریم، بازار منطقه برای این محصول مهیا است و امیدواریم بتوانیم به سرعت وارد این بازارها شویم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *