یکی از تکنولوزی های روز دنیا که همواره در حال پیشرفت می باشد تکنولوژی نانو است که در صنایع مختلف به کمک افراد متخصص آمده و کاربردهای فراوانی دارد.

در این مطلب قصد داریم تا کاربرد نانو در صنایع مختلف را مورد بررسی قرار دهیم.

کاربرد نانو در ساختمان سازی

یکی از کاربردهای تکنولوژی نانو در صنعت ساختمان سازی افزایش کیفیت و طول عمر قطعات، صرفه جویی در انرژی مصرفی و اقتصادی می باشد. ابن تکنولوژی از راحی داخل و قطعات به کار رفته داخل ساختما تا اسکلت و نما را شامل می شود.

به کارگیری تکنولوژی در این صنعت تولید مصالح ساختمانی چند منظوره و با طول عمر بیشتر را میسر می سازد به طور مثال کاشی های آب گریز می تواند نمونه ای از این مصالح باشد.

البته می توان گفت استفاده از تکنولوژی نانو در مقایسه با حجم و گستردگی صنعت ساختمان سازی چندان زیاد نیست و قطعا در سال های آینده شاهد به کارگیری بیشتری از این نوع مصالح در ساخت و ساز خواهیم بود.

کاربرد فناوری نانو در پزشکی و سلامت

فناوری در بسیاری از حوزه های پزشکی از جمله نانو داروها، تصویر برداری تشخیصی و … کاربرد دارد، این فناوری به وسیله ی بازفرمولاسیون دارو ها بسیاری از مشکلات در زمینه ی دارو را حل می کند.

کاربرد نانو در لوازم آرایشی بهداشتی

ساخت کرم های مرطوب کننده ی پوست با استفاده از فناوری لیپوزوم از نخستین موارد استفاده ی نانو تکنولوژی در این زمینه بوده است. از آنجایی که صنعت آرایشی و بهداشتی بخش مهمی از بازارهای جهان را فرا گرفته است به کارگیری هر چه بیشتر فناوری نانو می تواند زمینه ساز پیشرفت های فراوانی در این زمینه باشد.

کاربرد نانو در نساجی

تکنولوژی نانو در صنعت نساجی بسیار پر کاربرد بوده و به وسیله ی اضافه کردن ویژگی های به پارچه می تواند خصوصیات دلخواه را ایجاد نمایند، آب گریز بودن، خاصیت خود خاموش شوندگی و … از جمله این کاربردهاست.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد می کنیم مطلب کاربردهای تکنولوژی نانو در صنعت نساجی چگونه است را نیز مطالعه کنید.

کاربرد نانو در زندگی روزمره

فناوری نانو علاوه بر حضور موثر و کارآمد در صنایع مختلف در زندگی روزمره ی ما نیز حضور دارد از جوراب های نانو تا دستمال های نانو و آنتی باکتریال همگی در بهبود کیفیت زندگی ما نقش داشته و در آینده نیز نقش پررنگ تری را ایفا خواهد کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *