نانو تکنولوژی دانشی است که در آن خاصیت مواد به واسطه ی کوچک شدن ابعاد آن ها تا اندازه ی 1 تا 100 نانومتر تغییر کرده و رفتار متفاوتی از خود نشان می دهند. این تکنولوژی طیف وسیعی از علوم را در بر گرفته و اختراعاتی که در این زمینه انجام می شود روز به روز در حال پیشرفت و افزایش است.

جالب است بدانید که رتبه ی اول اختراعات نانویی در دست کشور آمریکا و پس از آن کره جنوبی، چین و ژاپن است.

اما کدام اختراعات در زمینه ی نانو تکنولوژی به کمک بشر آمده اند؟ در این مطلب با 5 نمونه از آن ها آشنا شوید.

نانو پوشش ها

در این روش بدون اینکه در ساختار ماده تغییر و تحولی ایجاد شود یک پوشش اضافه از جنس نانو در بر روی وسیله ی مد نظر اضافه می شود، به طور مثال این پوشش ها در زمینه ی پزشکی و اضافه کردن خاصیت آنتی باکتریال به محصولات کاربرد دارند.

واقعیت مجازی

واقعیت مجازی در واقع یک فناوری است که در سال های اخیر به عنوان سرگرمی بسیار مورد استقبال قرار گرفته است، در این تکنولوژی یک عینک مخصوص بر روی چشمان شخص قرار داده می شود، پس از قرار دادن عینک یک دنیای سه بعدی شبیه سازی شده پیش روی شماست که می تواند بسیار هیجان انگیز باشد.

اما نانو در این زمینه نیز پر کار بوده است! یک شرکت آمریکایی فعال در زمینه ی نانو به جای عینک های بزرگ و مخصوص واقعیت مجازی لنزهایی را اختراع کرده است که به جای هدست های بزرگ مورد استفاده قرار بگیرند و کاربر را وارد دنیای سه بعدی کنند.

آفت کش و کود کشاورزی

یکی از جالب تربن کاربردهای نانو استفاده از آن در عرصه ی کشاورزی به عنوان آفت کش و کود است، البته این اختراع همچنان جای تحقیق و مطالعه دارد.

علت این مساله آن است که برخی استفاده از این کودها را مضر و حتی باعث مرگ و میر می دانند و این در حالی است که عده ای دیگر این گفته ها را تکذیب می کنند.

مطلب پیشنهادی: کاربردهای نانو در صنایع مختلف چیست؟

محصولات بهداشتی نانو

محققان موفق به تولید محصولاتی از نانو شده اند که می تواند آلودگی ها را از بین ببرد به طور مثال نانو ذرات نقره که از آن می توان در خمیر دندان و … استفاده کرد می توانند با باکتری ها مقابله کنند.

اختراع پرکاربرد دیگر دستمال های نانو می باشد که برای اولین بار در جهان توسط یک تیم ایرانی تولید شده است که حتی قادر است ویروس کرونا را نیز از بین ببرد. این دستمال ها تا 99% می توانند میکروب ها و عوامل بیماری زا را نابود کنند.

ربات های جراحی

تاثیر تکنولوژی نانو در عرصه ی پزشکی بر کسی پوشیده است یکی از اختراعاتی که در آینده می تواند بسیار فراگیر شود ربات های نانو برای جراحی چشم است که با اندازه ی کوچک خود به ابعاد 285 میکرون می تواند دزهای دارو را به جشم تزریق کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *