رونمایی از خط تولید کارخانه محصولات نانو دستمال‌ خشک آنتی‌باکتریال

یکی از شرکت‌های تولیدکننده محصولات بهداشتی و دانشگاه شهید بهشتی موفق به تولید انواع دستمال‌های تنظیف نانو ضدعفونی‌کننده آنتی‌سپتیک به‌صورت خشک جهت مصارف مختلف شده است.

مراسم رونمایی از کارخانه تولید محصولات نانو دستمال‌های خشک آنتی‌باکتریال روز گذشته با حضور دکتر علی‌اصغر نجیمی، رئیس گروه صنعت ستاد نانو در محل کارخانه شرکت نرمدیس کالا برگزار شد؛ دستمال نانو برای ضدعفونی کردن لوازم منزل، سرویس بهداشتی و شست‌وشوی کف ساختمان کاربرد دارند.

الهه پورمحسنی؛ رئیس هیئت‌مدیره شرکت نرمدیس کالا در این مراسم به تفاوت عمده این محصول نسبت به سایر دستمال‌های آنتی‌باکتریال موجود در بازار اشاره کرد و گفت: «معمولاً دستمال‌هایی که قابلیت ضدعفونی‌کنندگی دارند، خیس و مرطوب هستند اما فناوران این شرکت توانسته‌اند برای نخستین بار در دنیا دستمالی خشک با خاصیت آنتی‌باکتریال تولید کنند.»

وی اظهار داشت: «دستمال نانوکلین علاوه بر اینکه آلوده نمی‌شود، آلودگی محیط را نیز از بین می‌برد. این دستمال دو تا سه بار پس از شست‌وشو نیز ویژگی خود را حفظ می‌کند. این دستمال هنگام استفاده باید مرطوب شود و خاصیت آنتی‌باکتریال آن پس از مرطوب کردن دستمال فعال می‌شود.»

به گفته وی، محصولات این شرکت در تمامی فروشگاه‌های زنجیره‌ای کشور عرضه شده است.


تولید پارچه‌هایی با خاصیت آنتی‌باکتریال

حمیدرضا قمی؛ عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید بهشتی و مؤسس شرکت کاوش یاران و فناور دستگاه تولید دستمال نانوکلین نیز در این مراسم گفت: «هدف اصلی ما از اجرای این طرح، تولید پارچه‌هایی است که بتوانند خواص آنتی‌باکتریال داشته باشند.»

وی افزود: «نشاندن مواد آنتی‌باکتریال روی پارچه‌های بی‌بافت، فناوری خاصی را می‌طلبد که ما توانستیم این فناوری را پیاده کنیم. در این روش باید بتوانیم با کمک یک سری نازل‌ها مقدار مشخصی از ماده را با سرعت لازم و زمانی طولانی روی پارچه بپاشیم. ما موفق به تولید نازل‌هایی شده‌ایم که نه مواد نانویی از آن عبور می‌کنند و نه در آن رسوخ می‌کنند بلکه ثبات پاشش دارند.»

در زیر خط تولید دستمال نانو که یکی از محصولات پر کاربرد این حوزه است را مشاهده می کنید.

خط تولید دستمال نانو

خط تولید محصولات نانو


بازار در قبضه محصولات تقلبی

امیررضا اصل سلام زاده؛ مدیرعامل شرکت نرمدیس کالا نیز در این مراسم به پاره‌ای از مشکلات پیش روی این شرکت برای عرضه این محصول به بازار اشاره کرد و گفت: «متأسفانه انواع و اقسام محصولات تقلبی مانند جوراب نانو با قیمتی ناچیز در بازار وجود دارند که اگر ما اجرای این کار را نصفه و نیمه انجام دهیم، راه را برای کپی‌برداری رقبایمان آسان می‌کنیم. در حقیقت ما در این زمینه نیاز زیادی به حمایت ستاد نانو داریم.»

وی افزود: «ما در ابتدای کار به دنبال سودآوری نیستیم بلکه هدف اصلی ما ورود این محصولات به سبد خرید خانواده‌هاست. طبق برآورد اولیه ما تفاوت مختصر و شاید ده‌درصدی قیمت میان این محصول با سایر محصولات است. همچنین اگر بحث تبلیغاتمان را با کمک ستاد فناوری نانو تقویت کنیم می‌توانیم به فکر صادرات این محصول به کشورهای دیگر هم باشیم.»


حساسیت سازمان غذا و دارو در ارائه مجوز به محصولات نانو در ایران

دکتر علی نجیمی، رئیس گروه صنعت ستاد نانو به راهکارهای اساسی رفع این مشکلات پرداخت و گفت: «هرچند پیشگیری از بحث تقلب و فروش محصولاتی با برند نانو در مترو بسیار دشوار است اما هم‌اکنون با همکاری با اداره ثبت علائم تجاری و ثبت شرکت‌ها اقداماتی در این زمینه برای عرضه در فروشگاه‌های زنجیره‌ای انجام داده‌ایم. در حال حاضر چنانچه شرکت‌ها تمایل داشته باشند نام نانو را برای برند یا شرکت خود انتخاب کنند باید از ستاد نانو استعلام گیرند. مشکل اصلی این است که اکنون شرکت‌ها نام برندشان را ثبت نمی‌کنند. از سوی دیگر تمام محصولاتی که تأییدیه دارند در سایت نانوپروداکت معرفی شده‌اند. در این سایت شرکت‌ها لینک‌های فروششان را هم می‌توانند بارگذاری کنند.»

وی افزود: «طبق پروتکل‌های تعریفی ستاد نانو چنانچه برای یک محصولی تأییدیه سازمان غذا و دارو مهم باشد باید ابتدا مجوز لازم را از این سازمان اخذ کند، پس از آن مجوز نانومقیاس آن مورد بررسی قرار می‌گیرد.»

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *